Flickr

Instagram

Instagram

piątek, 15 stycznia 2016

Jaskinia Niedźwiedzia - Sudety

Jaskinia Niedźwiedzia, to jedna z największych atrakcji Sudetów. Znajduje się w Masywie Śnieżnika, nieopodal wsi Kletno, ok. 13 km od miejscowości Lądek - Zdrój (uzdrowisko, które zapewne spora część z Was kojarzy).

Jaskinię odkryto w 1966 r., podczas wydobywania marmuru, kiedy to w wyniku wybuchu otworzyło się wejście do jej wnętrza. Początkowo myślano, że liczne kości wystające z namuliska są ludzkie, jednak antropolodzy wezwani na miejsce stwierdzili, że należą one do zwierzą plejstoceńskich, a w większości do niedźwiedzia jaskiniowego, stąd też jej nazwa. W 1983 r. jaskinia została udostępniona dla turystów, którzy jako pierwsi, pod opieką przewodnika, mogli podziwiać jej piękno.

W jaskini byłam już wcześniej, jednak doszłam do wniosku, że fajnie byłoby zobaczyć ją raz jeszcze. Zwiedzanie zarezerwowałam na 15.20. Musimy pamiętać, że samochód zostawiamy na parkingu oddalonym od jaskini ok. 1,5 km czyli dojście do pawilonu wejściowego zajmie nam jakieś 30 min. Druga opcja to dojazd z parkingu melexem, jednak polecam spacer, ponieważ miejsce jest przepiękne, bez względu na porę roku. Po drodze miniemy źródło Marianna, z samoczynnie wypływającą wodą z głębokości 120 m, a skręcając parę metrów dalej w prawo, dojdziemy do niewielkiego jeziorka w kamieniołomie. No i najważniejsze bilety, które musimy odebrać ok. 15 min wcześniej, inaczej niestety mogą przepaść. Chętnych jest naprawdę sporo. 
Biorąc pod uwagę powyższe, na parkingu byliśmy już jakieś 40 - 50 min wcześniej.Gdy już dojdziemy do pawilonu, który położony jest w dawnym wyrobisku górniczym, odbieramy bilety, a jeśli zostanie nam trochę wolnego czasu, możemy coś zjeść, obejrzeć ekspozycje lub poczytać na temat jaskini i okolicznych terenów. W pawilonie znajduje się również makieta Doliny Kleśnicy w skali 1:5000. Wybierając odpowiedni przełącznik, podświetlamy konkretne miejsce, dzięki czemu możemy sprawdzić gdzie jest np. granica parku, góra Stroma itp.

Gdy nadejdzie nasza godzina, z pawilonu , przechodzimy do śluzy wejściowej, nazwanej Salą Niedźwiedzia, która chroni mikroklimat jaskini przed wpływami z zewnątrz. Jaskinia rozwinięta jest na 3 poziomach, jednak my zwiedzamy ją tylko na środkowym. Długość trasy to ok. 360 m długości, a czas zwiedzania 40 min.

Idąc trasą zobaczymy szczątki zwierząt plejstoceńskich, szkielet niedźwiedzia jaskiniowego, a także przepiękną szatę naciekową, powstającą z wód przedostających się z powierzchni góry Stromej. Niesamowite kolory od bieli po odcienie karmelu robią wrażenie, a nacieki z których układają się fantazyjne formy, przypominające m.in. postacie z bajek, rozbudzą wyobraźnie dzieci, a także niejednego dorosłego. Zachwycający jest również pokaz muzyki i światła, dzięki któremu poczujemy się jak u Królowej Śniegu na balu.
Ze względu na mikroklimat jaskini, liczba wejść jest ograniczona, każda grupa nie może liczyć więcej niż 15 osób. Pamiętajmy również o ciepłych ubraniach w okresie letnim, ponieważ temperatura w jaskini przez cały rok wynosi ok. 6 * C.
Osoby, dla których zwykła trasa turystyczna to za mało, mogą wybrać się z grotołazem na bardziej ekstremalną wycieczkę, w niższe partie jaskini. No cóż...może kiedyś się odważę ;).
Na pewno ważną informacją jest to, że przygotowany został również wariant trasy dla osób, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Na koniec, mam dla Was jeszcze jedno zdjęcie. W związku z tym, że głównymi mieszkańcami jaskini są nietoperze, przedstawiam Wam Nocka Dużego. Zdjęcie zrobione oczywiście bez flesza i z daleka, żeby nie obudzić malca :).


2 komentarze:

 1. Piękne miejsce, byłam tam kilkanaście lat temu, chętnie wybiorę się ponownie przy okazji :)
  Jeśli możesz kliknij u mnie.

  http://fashionelja.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Hi sweetie, amazing pics!!!
  Have a great day!
  XX
  Chiara
  http://shesinfashionblog.com

  OdpowiedzUsuń