Flickr

Instagram

Instagram

poniedziałek, 5 października 2015

Dolny Śląsk - Ząbkowice Śląskie

Moja kolejna wycieczka zaprowadzi Was do małego, ale jakże uroczego miasteczka na Dolnym Śląsku, a mianowicie Ząbkowic Śląskich. Kolorowe kamienice okalające rynek, Ratusz, w iście baśniowym stylu i oczywiście  Krzywa Wieża to powód, dla którego warto na chwilę zrezygnować z wyznaczonej trasy.


Początki miasta sięgają II p. XIII w., jednak w tamtym okresie, aż do 1945 r. nosiło ono nazwę Frankenstein. W roku 1858 prawie całe miasto strawił pożar i było to ostatnie zdarzenie, które spowodowało tak ogromne zniszczenia. Miasto odbudowano, dzięki czemu możemy się cieszyć jego widokiem do dziś.


W rynku znajduje się również przepiękny ratusz, jest on już szóstą budowlą postawioną w tym samym miejscu od początku założenia miasta.  Obecna pochodzi z lat 1862-1864. Odbudowa ratusza po pożarze miała kosztować ogromną sumę pieniędzy w związku z czym władze miasta wybiły miedziany medal  z wizerunkiem starego ratusza z jednej strony oraz ruin z drugiej i sprzedawano go w Niemczech. Takim sposobem zebrano pieniądze na jego odbudowę. Obecnie w ratuszu mieści się Biblioteka oraz Urząd Stanu Cywilnego.


Gdy już nacieszymy się widokiem ratusza, wystarczy wejść w ulice św. Wojciecha, znajdującą się nieopodal ratusza, gdzie naszym oczom ukaże się wysoka na 34 m wieża, w dodatku krzywa. ;) Jej odchylenie od pionu wynosi 2,12 m., Źródła wskazują na różne przyczyny odchylenia jak na przykład trzęsienie ziemi w 1590, przypuszczano również, że celowo została tak wybudowana.
Kiedy poczujemy zmęczenie, możemy usiąść na ławce w rynku bądź wstąpić na kawę do kawiarni.


 To byłoby na tyle ciekawostek na temat Ząbkowic Śląskich :) Jeżeli macie ochotę na więcej konkretów, załączam link do strony http://zabkowiceslaskie.pl/pl/strony/ciekawostki-i-atrakcje-zabkowic-slaskich/.

1 komentarz:

  1. od razu mam ochotę tam pojechać :) Dolnośląskie to przecież piękne, zielone tereny. A w samych Ząbkowicach podobno są przepyszne, sezonowe lody...mniam.

    OdpowiedzUsuń